Özcan: Ankara'daki 12 bin 180 sandığın sayımına karar verilmesi talebi

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, itiraz süreciyle ilgili yaptığı açıklamada "Kamuoyunun tereddütlerinin giderilmesi, hataların düzeltilmesi için Ankara'daki tüm sandıkların yeniden sayılması talebini Ankara İl Seçim Kurulu'na ilettik" dedi. Özcan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Özcan: Ankara'daki 12 bin 180 sandığın sayımına karar verilmesi talebi

Birçok tutanakta geçersiz oyun gerekçesi yok. Yeniden sayımda oyumuz bin 807 arttı. Kamuoyunun tereddütlerinin giderilmesi, hataların düzeltilmesi için Ankara'daki tüm sandıkların yeniden sayılması talebini Ankara İl Seçim Kurulu'na ilettik. İtiraz öncesi 124 bin olan fark 123 bine düştü.
Kullanılan oyların ilçe seçim kurullarınca yeniden sayımıyla ilgili talepte bulunmamıza rağmen, talebimiz hukuka ve yasaya aykırı şekilde; Akyurt, Ayaş, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Güdül, Haymana, Kahramankazan, Kalecik, Kızılcahamam, Mamak, Yeni Mahalle, Çankaya 1-2-3'üncü seçim kurullarında reddedilmiştir. Altındağ, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya 4'üncü seçim kurulu, Çubuk, Gölbaşı, Keçiören, Polatlı, Sincan, Şereflikoçhisar'da ise talebimizin tamamı kabul edilmesi gerekirken kısmen kabul edilmiştir.
Kabul edilen ilçe seçim kurulları fahiş orandaki geçersiz oylar nazara alındığında, bu denli fahiş miktarda geçersiz oyun bir sandıkta çıkmış olması hayatın olağan akışına uygun düşmeyeceğinden yeniden sayıma karar verilmiştir. İlçe seçim kurullarınca yapılan sayımlarda partimizin oyu 1807 olarak artmıştır. 
Yaptığımız incelemelerde sandıklarda birçok sandıkta, sandık sonuç tutanaklarının gerekçe kısmında geçersiz oyların gerekçesinin yer almadığı, sandık kurulu başkanları tarafından gerekli titizliğin gösterilmediği, bu şekilde seçmen iradesinin doğru bir şekilde sandık sonuç tutanaklarına yansıtılmadığı açıkça görülmektedir. 
Asıl olan temel bir hakkın korunması olup, belirlenen usul kuralları, hakkın güvenli şekilde kullanılmasına temin edilen araç niteliğindedir. Sandık kurulu başkanı ve üyelerinin oy sayım sırasında, kanunları gereği gibi yerine getirmemeleri nedeniyle seçim sonrası ortaya çıkan kaosu önlemek ve seçim güvenliğini sağlmak, itirazlar sonucunda da mümkün olmamıştır. 
Şimdi ise geçersiz oyların sayımında ortaya çıkan fahiş maddi hatalar, hukuka aykırılıklar içerir somut sonuçlar göz önünde tutularak kamuoyunun tereddütlerinin giderilmesi, hukuk devleti olmanın gereği, seçmenin iradesinin sandığa yansıması, birbirleriyle çelişen hata ve hukuka aykırılıkların giderilmesi için tüm Ankara'daki 12 bin 180 sandığın sayımına karar verilmesi talebiyle İl Seçim Kurulu'na müracaatımızı bugün itibariyle yapmış durumdayız.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2019, 00:38

Nazan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

version="1.0" standalone="yes"?> <