Bayburt çehresinde değişim!

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Bayburt’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Bayburt çehresinde değişim!

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Bayburt’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bayburt ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. Kurumumuz tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansıyor. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlıyor.
BAYBURT’A 6 BARAJ İNŞA ETTİK, 
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Bayburt’un hasretle beklediği barajları bir bir hizmete aldık. Son 16 yılda tamamladığımız 6 baraj ile vatandaşlarımızın yüzünü güldürdük. Bayburt için çok önemli bir tesis olan Demirözü Barajını bitirmek Allaha çok şükür bize nasip oldu. Baraj ile 112.600 dekar zirai arazi sulanacak ve Bayburt tarımına büyük katkı sağlanacaktır. Sulanacak bu arazinin 25.000 dekarı sulamaya açılmıştır.” dedi.  
İNŞAATI DEVAM EDEN 11 BARAJ VE 6 GÖLET… 
Bayburt’un münbit topraklarını sulamak ve ilin kalkınmasını hızlandırmak için 11 baraj ve 6 gölet daha inşa ediyoruz.
BAYBURT’UN TOPRAKLARINI SULUYORUZ… 
Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana geldiğini belirten Aydın; “Son 16 yılda tamamladığımız sulama tesislerimiz ile 74.550 dekar arazinin sulanmasını sağlayarak çiftçilerimize 36 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.  İnşaatı devam eden sulama tesisleriyle 106.120 dekar araziyi daha sulayacağız.” dedi.
BAYBURT’UN İÇMESUYU PROBLEMİNİ ÇÖZDÜK…
İçmesuyu projeleri hakkında da kısa bir değerlendirme yapan DSİ Genel Müdürü; “Bayburt İçmesuyu Tesislerini 2011 yılında tamamladık. İnşa ettiğimiz 23 km isale hattı ile Masat ve Dilenci su kaynaklarından Bayburt şehir merkezine yıllık 8,33 milyon m³ içme ve kullanma suyu temin ettik ve şehrin içmesuyu problemini çözdük.” dedi. 
TAŞKIN KORUMA TESİSLERİYLE HALKIMIZI VE TOPRAĞIMIZI KORUDUK…
Mevlüt Aydın; “Son 16 yılda Bayburt’ta inşa ettiğimiz 43 adet taşkın koruma tesisi ile; Bayburt şehir merkezi, 39 meskûn mahal ve 7.710 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. 11 adet taşkın koruma çalışması da devam etmektedir.
BAYBURT’UN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK…
Bayburt Merkez Çoruh Nehri ve Yan Kolları Islahı 2. Kısım işi ile Bayburt şehir merkezi taşkın hasarlarından korunacaktır. Şehrin çehresini değiştirecek bu projenin inşaat çalışmaları devam etmektedir.” dedi. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

version="1.0" standalone="yes"?> <