Davos Zirvesi’nde konuşan Merkel, politika yapıcıları uyardı!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Davos Zirvesi’nde korumacılığın dünyanın sorunlarını çözemeyeceğini “birçok ülkede kutuplaşmanın arttığına” dikkat çekerek, popülizmin yükselişi konusunda politika yapıcıları uyardı.

Davos Zirvesi’nde konuşan Merkel, politika yapıcıları uyardı!

Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu Klaus Schwab’la birlikte gerçekleştirdiği özel oturumda konuşan Merkel, “Kendimizi dünyanın geri kalanından soyutlamanın bir faydası olmaz. Korumacılık doğru cevap değil” dedi.Euro krizi ve sığınmacı krizinin ardından Almanya’da onlarca yıl sonra ilk kez kutuplaşma yaşadıklarını söyleyen Merkel, halen yeni bir hükümet kurmaya çalıştıklarını ve Almanya’nın dünya sorunlarını çözmek konusunda katkı sağlamak istediğini belirtti.

''Tarihten ders çıkarılmalı''
Merkel, 2018’in 1. Dünya Savaşı’nın 100. yıldönmü olduğuna dikkat çekerek, “Politik aktörler bundan yüzyıl önce bilinçsizce krize sürüklendiler. Şimdi kendimize sormalıyız; tarihten neler öğrendik? 2. Dünya Savaşı sonrasında doğmuş bir nesil tarihten ders çıkarmalıdır. Bu da çok taraflılık, sorunları çözmek için birlikte çalışmak gerektiği anlamına gelir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER