Fransa'daki olaylar büyüyor

Başkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yelda Ongun, Fransa'daki 'sarı yelekliler' eylemiyle ilgili, "Akaryakıt zamlarında geri adım atmak eylemcileri tatmin edecek nitelikte değil. Eylemlerin devam edeceğini düşünüyorum. Zaten Avrupa'ya da günden güne yayılmaya devam ediyor. Önce Belçika'ya sıçradı, ondan sonra Hollanda'ya, Berlin'e. Hatta Bulgaristan'a yayıldığı yönünde bazı haberler çıktı. Ben büyüyeceğini düşünüyorum" dedi.

Fransa'daki olaylar büyüyor

Prof. Dr. Yelda Ongun, Fransa'da akaryakıt ücretlerinin düşürülmesi ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için yapılan eylemleri değerlendirdi. Ongun, olayların fitilinin Ekim ayında Bretonya bölgesinden Jacline Mouraud adlı kadının Macron'a 'yeter artık' diye seslendiği video ve daha sonra 33 yaşındaki kamyon şoförünün 'akaryakıt zammını protesto edelim' şeklinde eylem çağrısında bulunması sonrası başladığını belirtti. Fransa'da bütün araçlarda sarı yelek bulundurulmasının zorunlu olduğunu, araç arızalandığı zaman ya da kaza olduğunda sürücülerin bu sarı yeleği giymek zorunda olduklarını hatırlatan Ongun, "Yani aslında 'sarı yelekliler', Macron'a, 'bizi de gör, biz de buradayız, biz de bu toplumdayız' mesajı vermek istiyor" dedi.

'SEBEP SADECE AKARYAKIT ZAMMI DEĞİL'

Olayların sebebinin sadece akaryakıt zammı olmadığını ifade eden Ongun, şöyle konuştu:

"Bu aslında bardağı taşıran son damla. Macron'a daha iktidara gelmeden evvel zaten tepki vardı. 'Sermayenin Cumhurbaşkanı' deniliyordu. Sizde biliyorsunuz, işsiz olduğunu söyleyen gence, 'kaldırımdan karşıya geçsem sizlere iş bulurum' şeklinde söylemleri tepki çekmiştir. Dolayısıyla nedenler daha derin aslında. Bir kere zenginlerden alınan servet vergisinin kaldırılmış olmasına bir tepki. Kamudaki istihdamın azaltılmış olmasına bir tepki. Onun dışında halka daha fazla vergi yükünün bindirilmiş olmasına bir tepki. Ya da alt sınıflara yapılan kira yardımlarının azaltılmış olmasına bir tepki. Yani bu olayların aslında ekonomik temelde olduğunu görüyoruz."

'AŞIRI SAĞ KESİMİN ÖN PLANA ÇIKTIĞINI GÖRÜYORUZ'

Fransa'da ki olayların şaşırtan tarafının 'sivil temelli' olması olduğunu söyleyen Ongun, "Partilere ve sendikalar aslında mesafeli duruyorlar. Ama diğer taraftan Fransa'da ki aşırı sağ parti lideri Le Pen'in de bu olayları desteklediğini görüyoruz. Hatta Le Pen'in çarpıcı açıklamaları vardı, 'yeniden seçimler yapılsın' gibi. Dolayısıyla bu tür ekonomik nedenli eylemleri aslında sol hareketlerin ön plana çıkmasını bekleriz; ama burada tabi ki homojen değil bu. İçinde farklı farklı gruplar var. İşçiler, işsizler, emekliler, kırsal kesimden olan insanlar var. Ama aşırı sağ kesimin daha ön plana çıktığını görüyoruz" diye konuştu.

'EYLEMLERİN DAHA DEVAM EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM'

Fransa'da eylemcilerin 42 maddelik bir öneri sunduğunu, bunun üzerine akaryakıt zammının 6 aylığına geri çekildiğini hatırlatan Ongun, "Bu aslında her ne kadar 'eylemler akaryakıt zammına tepki' görüntüsü ile başlamış olsa da aslında da daha derin nedenleri var. Dolayısıyla bu kadarlık bir geri adım atmak eylemcileri tatmin edecek bir nitelikte değil. Onun için ben eylemlerin daha devam edeceğini düşünüyorum. Zaten Avrupa'ya da günden güne yayılmaya devam ediyor. Önce Belçika'ya sıçradı, ondan sonra Hollanda'ya, Berlin'e. Hatta Bulgaristan'a yayıldığı yönünde bazı haberler çıktı.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 10:54

Nazan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER