Doğal afetlerden etkilenen çiftçilerin borçları erteleniyor

24/06/2018 Tarihi ve 30458 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2018/11983 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Doğal Afetten Zarar Gören Üreticilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden Kullandıkları Düşük Faizli Kredi Borçlarının ertelenmesi yapılacaktır.

Doğal afetlerden etkilenen çiftçilerin borçları erteleniyor

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen çiftçi borçlarının ertelenmesi ile ilgili yaptığı açıklamada,  24/06/2018 Tarihi ve 30458 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2018/11983 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 01.01.2018 tarihinden 31.12.2018 tarihine kadar İlimiz sınırları içerisinde meydana gelen deprem, şiddetli rüzgar, yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi, güneş yanıklığı ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebi ile ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve Bakanlığımızın diğer kayıt sistemlerine göre kayıtlı olup üretim faaliyetleri devam eden gerçek veya tüzel kişi üreticilerin, 24/04/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanunun kapsamında olup, Bakanlığımızın görev alanı içerisinde yer alan tarımsal amaçlı kooperatiflerin ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları hariç) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesi yapılacağını ifade etti.

Birşen, Belirtilen afetlerden etkilenen üreticilerimizin kararname kapsamında sağlanan borç erteleme imkanlarından yararlanmaları için çiftçilerimiz bulundukları İl-İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine ve borçlarının bulundukları T.C. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifine bizzat kendileri dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 20:14

salih zengin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER