Merkez Bankasından Geçerli Not

Merkez Bankası 2017 yıl sonu enflasyon tahminini gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle %8.5'ten 8.7'ye yükseltirken, 2018 için %6.4'lük hedef korundu.

Merkez Bankasından Geçerli Not
banner237

Yılın üçüncü Enflasyon Raporu'nun tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, ekonominin gücünü koruduğuna dikkat çekerken, yabancı yatırımcı algısının pozitife döndüğünü, toparlanmanın sürdüğünü vurguladı.

BORÇ STOKU DÜŞÜK SEVİYEDE

Hazine'nin son dönemde gerçekleştirdiği yüklü borçlanma tartışmalarına da değinen Başkan Çetinkaya, "Borç stokunun GSYİH'ye oranı düşük seviyede. Ülke ekonomisine duyulan güven, Hazine borçlanmasında yabancı sahiplik oranını artıracak faktörler olacak" dedi. Gıda Komitesi'nin çalışmalarının kısmen de olsa sonuç vermeye başladığına dikkat çeken Çetinkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Raporda yer alan gıda varsayımının ima ettiği patika son yıllarda gözlenmiş en iyi ikinci yarı gıda enflasyonuna işaret ediyor. Alınan dış ticaret tedbirleriyle, TMO ve ESK başta olmak üzere yapılan yetkilendirmeler de üreticinin refahını koruyacak, aynı zamanda fiyat oynaklıklarını ve spekülasyonu azaltacak, sağlıklı ve istikrarlı fiyat oluşumuna katkı sağlayacak bir yapının oluşması hedefleniyor." Finansal piyasalarda oynaklığın ve risk priminin azaldığını kaydeden Başkan Çetinkaya, "Tedbir ve teşviklerin yanı sıra kamu yatırım, tüketim harcamaları iktisadi büyümeyi destekliyor. Cari açık göstergelerinde de iyileşme sağlandı" dedi.

Kaynak:takvim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER