Elâzığ’da Kiracılar Kara Kara Düşünüyor!

Elâzığ’da geçen yıl 6,8 Şiddetindeki depremin ardından Bölgede hızla devam eden İnşaatların ardından 1 yılda binlerce konut yapılmasına rağmen Elâzığ’ının bazı mahallelerinde kiralar 4 bin liraya çıktı. Bu kira artışlıda olan kiracıları kara kara düşündürmeye başladı.

Elâzığ’da Kiracılar Kara Kara Düşünüyor!

HABER : Salih ZENGİN  Elâzığ’da geçen yıl 6,8 Şiddetindeki depremin ardından Bölgede hızla devam eden İnşaatların ardından 1 yılda binlerce konut yapılmasına rağmen Elâzığ’ının bazı mahallelerinde kiralar 4 bin liraya çıktı.  Bu kira artışlıda olan kiracıları kara kara düşündürmeye başladı.

Elazığ’da geçen yıl 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6,8’lik depremde 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, iki kardeş şehirde binlerce konut ise ağır hasar gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koordinesinde Elazığ’da 20 binden fazla konutun inşa edilmesi için çalışma başlatıldı. Bu süreç içerisinde kentte kiralık konut fiyatlarında piyasaların çok çok üstünde artış sağlandı. Elâzığ’da depremin hızla yapımı devam eden inşaatların bitiminde kiraların düşmesi beklenirken aksine binaların yapımı bitikçe Kira fiyatlarımda hızla yükselmeye devam ediyor.

Elâzığ’da Kiralar 4000 Bin TL’yi gördü.

Elâzığ’da yaşanan depremin ardından 1yılgeçmesine rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koordinesinde Elazığ’da milyonlarca konut yapılmasına rağmen kira fiyatları bazı mahallelerde 4000 bin liraya ulaştı. Elazığ Emlakçılar Derneği Başkanı Hakan Albayrak, kentte ev sektöründe yüzde 60-70 oranında kira artışının yaşandığını açılarken  bu fiyat artışına yetkililer  neden sessiz kalıyor.

 “Elazığ’da ev sektöründe kirada yüzde 60-70 oranında artış yaşandı”

Yaklaşık 13 senedir emlakçılık yaptığını belirten Elazığ Emlakçılar Derneği Başkanı Hakan Albayrak, kendilerinin kentte yapılan konutların ardından kiraların düşmesini beklediklerini fakat şimdiye kadar herhangi bir düşüşün yaşanmadığını söyledi. Albayrak, “Bunun nedenleri şunlar, buralarda yıkım yeni başladı. Biz bütün evlerin bir defada yıkılacağını düşünüyorduk. TOKİ’ler tamamlanınca vatandaş bir defada taşınır. Ama böyle olmadı. Şuan TOKİ’lere taşınan arkadaşların evleri boşalınca, evleri yeni yıkılan arkadaşlar oraya taşınıyor. O yüzden fiyatlar biraz yüksek devam ediyor. Şuan Elazığ’da ev sektöründe yüzde 60 -70 arası kira artışı yaşandı. Fırsatçılık yapan da oldu, vatandaşına destek olan da oldu. Ev verirken hasar kaydı belli olsun 100 lira aşağı isterim diyen de oldu, bin liralık eve 2 bin lira isteyen de oldu. Deprem Elazığ’ı 5 sene geriye götürdü. Ev fiyatlarının ise en geç bir sene içinde düşeceğine inanıyorum. TOKİ’lerin tamamlanması ve burada oturanların 1 sene içerisinde taşınması halinde evler çoğalacağı için kiraların düşeceğini düşünüyorum” dedi

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 17:09

salih zengin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER