Erzincan’da Yayla Yolculuğu

Erzincan’da kışın çıkması ile birlikte ilkbaharın gelmesinin Hayvancılıkla uğraşan çiftçiler ağırda besledikleri hayvanları yaz ayını yaylada geçirmek üzere yayla Yolculuğuna başladılar.

Erzincan’da Yayla Yolculuğu

Erzincan'ın Kemah ilçesinde hayvancılık yapan Sedat ve Vedat Altunel kardeşler havaların ısınmasıyla birlikte kendilerine ait 700 koyun ile birlikte Munzur Yaylaları'na ulaşabilmek için yola çıktı. Sabah erken saatlerinde göç yoluna başlayan koyun sürüsü, yaklaşık bir hafta sürecek yürüyüşün ardından yaz aylarını geçirecekleri Munzur Dağı eteklerindeki yaylalara ulaşacak. Yolculuk sırasında bir karayolunu kaplayan yüzlerce koyun, araç sürücülerinin şaşkın bakışları arasında ilerledi. Sürü sahibi Sedat Altunel, kış aylarını ilçe merkezinde geçirdiklerini, ilkbaharın gelmesi birlikte sürüyü yaylaya çıkardıklarını söyledi.

Ağabeyi Vedat Altunel ise, iki günlük yolculuğun ardından Munzur Dağı eteklerine ulaşacaklarını belirterek, "Oradan devam ederek, bir hafta sonunda yaylalara ulaşacağız. Yaz aylarını yaylalarda geçirdikten sonra tekrar geri döneceğiz" diye konuştu.

salih zengin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER