Giresun’da halkı tedirgin eden iddia!

Giresun'un Görele ilçesi Çavuşlu beldesindeki katı atık bertaraf tesisine kimyasal atıklarının döküldüğü iddiası halkı tedirgin ederken tartışmaları da beraberinde getirdi.

Giresun’da halkı tedirgin eden iddia!

Kent merkezine yaklaşık 65 kilometre uzaklıktaki  Çavuşlu Katı Atık Bertaraf Tesisine, Trabzon’da faaliyet gösteren özel bir şirkete ait bakır madeninin siyanür karışımı kimyasal atıklarının kamyonlar aracılığıyla beldedeki çöp depolama alanına döküldüğünü öne süren yöre sakinleri,tedirginlin olduklarını ifade ederek; bahse konu atıkların madenden alınarak çöp depolama alanına boşaltılma anını cep telefonu kamarasıyla kayda alan ve bölgedeki su ihtiyacının karşılandığı su kuyularının bulunduğu alanda yer alan çöp depolama tesisine döküldüğü iddia edilen kimyasal atıklara ilişkin görüntüleri vatandaşlar, konuyu yetkili mercilere ileterek bir an önce incelenme yapılmasını istedi.

''Belde halkının sağlığı söz konusu''

MHP’li Çavuşlu Belde Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, son zamanlarda Trabzon'da bir madenden alınan cüruf maddesinin de beldedeki çöp tesisine döküldüğünü öne süren ve konu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdığını söyledi.Belde halkının sağlığı için endişe duyduklarını belirterek yetkililerden yardım istediklerini anlatan Aslan: “2017 yılından bu yana, bu alan için büyük bir mücadele verdik. Burası karayolları tarafından Karadeniz Sahil Yolu yapılırken kullanılan bir taş ocağıydı. Bu alana bir katı atık tesisi yapımına karar verilince, biz buna karşı çıktık. Bu olayı yargıya taşıdık. İki kez mahkemeyi kazandığımız halde, çöp tesisini mühürlememize rağmen çalışmalar hala devam ediyor. Biz buraya eski parayla 3.5 trilyon ceza yazdık. Bu cezayı da Bölge İdare Mahkemesi iptal etti. Bu atık tesisinin yanında bir dere akıyor ve bu dere üzerinde bizim içme su kuyularımız var. Yağmurlu havalarda çöp sızıntıları derenin suyuna karışıyor ve bu dereden belediyenin içme suyu kuyularına geliyor. Biz bu kuyulardan 7 tane mahalleye 70 kilometre hattan su veriyoruz. Ben yetkili mülki amirlerimizden halkın sıhhatini ve selametini düşünerek bu konuyla ilgilenmelerini bekliyorum”' dedi.

Giresun Valiliği, konuyla ilgili iddialar ve yöre sakinlerince yapılan başvuru üzerine yaptığı yazılı açıklamada ise atıkların zararlı olmadığı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER