Köstere taşının son temsilcisi

Gümüşhane’nin merkez Esenyurt köyünde 100 yılı aşkın süredir taş işlemeciliğinin son temsilcisi olan Eşref Memişoğlu köstere taşından ekmeğini çıkarmaya devam ediyor.

Köstere taşının son temsilcisi

Gümüşhane’nin merkez Esenyurt köyünde 100 yılı aşkın süredir taş işlemeciliğinin  son temsilcisi olan Eşref Memişoğlu  köstere taşından ekmeğini çıkarmaya devam ediyor.

Eşref Memişoğlu, teknolojinin hızla geliştiği Türkiye’de kesici aletlerin bilenmesini Son sistem makinelerde üretilen aletlerle yapılırken  Gümüşhane’de teknoloji ürünlerine  meydan okuyan köylü vatandaş  eski zamanlardan beri bizlere miras kalan Köstere Taşı ile Kesici aletleri bileme taşı olan Köstere taşını şekil vererek üretmeye devam ediyor.

Doğu Karadeniz’de ve Gümüşhane’de halen daha Köstere taşına yoğun bir ilgi var. Eşref Memişoğlu Dağların yamacından çıkardığı taşları şekillendirerek geçimini sağlayan Memişoğlu,  İki çocuğunu köstere taşını işleyerek okutup memur yapan Memişoğlu,  okutup büyüttüğü iki çocuğunun memur olması nedeniyle mecburen tek başına çalıştığını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 14:24

Sevilay Emir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER