Kütüphanemizde VETİS Uygulaması Başladı

Üniversite ve araştırma merkezlerinde kullanılan ulusal veya uluslararası elektronik veritabanlarına, kampüs dışından, hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ulaşabilmelerini sağlayan bir araç olan VETİS uygulaması kütüphanemizde erişime açıldı.

Kütüphanemizde VETİS Uygulaması Başladı

Açılan bu uygulama ile veritabanlarına bağlanmak isteyenler kütüphanemiz aracılığı ile sorunsuz bir şekilde diledikleri her yerden bağlanabilirler. Bu kaynaklara proxy, VPN veya herhangi bir ek ayar yapmadan ulaştırır, kullanıcılar detaylar ile uğraşmaz. Üniversitemiz kütüphane sistemine kayıtlı kullanıcılar kendi kullanıcı adı ve şifreleri ile, “Oturum Aç” butonuna basarak, giriş işlemi yapabilir. Kütüphane Otomasyon Sisteminde kaydı olmayanlar ise, “Üye Ol” butonuna basarak ve gerekli bilgileri doldurup sisteme kaydolabilirler. Bu işlemden sonra kurumsal mail adresine gelecek aktivasyon linkini tıklayarak, hesabı aktif hale getirip giriş işlemini yapabilirler. Oturum açma işleminden sonra veritabanları kullanılabilir. VETİS uygulamasını üniversitede bulunan, Yordam Kütüphane Bilgi Belge Otomasyonuna kayıtlı kullanıcılar (öğrenci, öğretim elemanı, personel vb.) ile kurumsal e-postaya sahip olup kayıt yaptıran ve aktivasyonunu tamamlayan herkes kullanabilir. Ayrıca üniversite tarafından veritabanlarını kullanmaya izin verilen ve kütüphane tarafından kaydı yapılan dış kullanıcılar da VETİS’i kullanabilirler. Entegre olabilecek yapıdaki tüm kütüphane yönetim otomasyonlarına ek herhangi bir şifre gerekmeksizin erişim mümkündür. Bu sayede zaman ve mekândan bağımsız olarak bilgiye ulaşmanın rahatlığını yaşamak mümkün olur.

Uygulamanın büyük kolaylıklar ile birlikte erişim serbestisini de beraber getirdiğini dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları söyledi: “Veritabanı Erişim ve İstatistik Sistemi olan VETİS, araştırmacılarımızın kampüs dışından ya da ihtiyaç duydukları her yerden herhangi bir proxy ayarı yapmadan veritabanlarımızdan yararlanabilmelerine imkân sağlayan uzaktan erişim modülüdür. Öğrencilerimiz de dahil tüm personelimiz kütüphane üyelik şifreleri ile giriş yaparak uygulamayı kullanmaya başlayabilirler. Herhangi başka bir ayar yapmaya gerek yoktur. Çok güzel bir uygulama olmakla birlikte tamamıyla yerli ve milli bir yazılımdır. Bu yönden de gurur duymak gerek. Artık bundan sonra bilimsel araştırma hazırlamak için gerek duyduğumuz ayarlamalarını bu uygulama kolay bir şekilde yerine getirecektir. Uygulamanın öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz başta olmak üzere bilimsel araştırma yapacak herkese hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

VETİS uygulamasının kullanımı ile ilgili bilgiler Kütüphanemiz veritabanları sayfasından veya aşağıdaki linkten kullanım kılavuzuna erişmek mümkündür:

//kutuphane.gumushane.edu.tr/media/uploads/kutuphane/files/vetis_kullanim_kilavuzu.pdf

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 21:05

salih zengin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

version="1.0" standalone="yes"?> <