Bakan Fikri Işık'tan kritik Suriye açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 24 Ankara temsilcisi Melik Yiğitel'e önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Işık, "Suriye'den çekilmedik, ihtiyaç duyarsak operasyon yapacağız" dedi.

Bakan Fikri Işık'tan kritik Suriye açıklaması

Bakan Işık, Rusya ile S-400 görüşmeleriyle ilgili "imzalarda nihai aşamadayız. NATO'nun sistemine entegre edilecek bir silah alalım istiyoruz ama NATO buna izin vermiyorsa başımızın çaresine bakarız" ifadelerini kullandı.

Bakan Işık'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Şu anda güneyden özellikle PKK'nın Türkiye'ye yönelttiği tehditler dolayısıyla Türkiye müteyakkızdır. Bölgede Türkiye'nin oldu-bittiye müsaade etmeyeceğini herkes biliyor. Bizim yaklaşımımız Kürt bölgesi yaklaşımı değil; terör bölgesi yaklaşımıdır. Bölgedeki Kürtler bizim kardeşimizdir. Türkiye'nin problemi terör problemidir. PYD/YPG terör örgütüdür. şu anda Suriye'de en fazla Kürt öldüren örgüt PYD/YPG'dir. Kesinlikle bizim Kürt kardeşlerimizle ilgili farklı bir düşüncemiz yok. Kobani olaylarında kapıları açtık 200 bin Kürt kardeşimiz Türkiye'ye girdi. Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden her türlü girişim Türkiye'nin hedefidir.

ABD TERÖR ÖRGÜTÜ PYD'NİN GERÇEK YÜZÜNÜ AFRİN'DE GÖRDÜ

PYD Münbiç'ten çekilmedi. Rejim ve Rusya'yı bölgeye çağırarak bir tampon oluşturma gayretinde. Biz ABD'lilere "Bu konu bizim kırmızı çizgimizdir, ABD'nin sözünü tutmasını istiyoruz" dedik. PYD'nin Rusya ve rejimi yanına çekmesi ABD açısından aydınlatıcı oldu. Aynı şeyi Afrin'de yaptılar. ABD zannetti ki, PYD hep bana çalışır. En ufak bir çıkar çatışmasında PYD, Rusya ve rejimle hemen işbirliği yapıyor. Bizim hedefimiz bölgedeki istikrarsızlığı arttırmadan istikrarı bir an önce sağlamak. Bununla ilgili ABD ve Rusya ile çalışmak durumundayız.

RAKKA'DA PYD KULLANILIRSA TÜRKİYE OPERASYONDA OLMAZ

Rakka'daki operasyon Türkiye'nin ulusal güvenliğini doğrudan etkiliyor. Rakka operasyonu bölgenin istikrarı açısından kritik öneme sahip. Rakka'da eğer PYD/YPG kullanılırsa, ABD'li meslektaşıma direk anlattım, operasyon çok fazla sürecek. Oranın halkı PYD bizi öz vatanımızdan eder diye düşünür ve halkı DEAŞ'ın kucağına iter. Biz bir an önce operasyonu yapalım derken içinden çıkılmaz duruma girilebilir. Bu noktada PYD/YPG unsurlarının kullanılmaması bölgenin DEAŞ'tan temizlenmesine katkı sağlar. Diyelim ki PYD'yi kullandılar, o halde Türkiye'nin bu operasyona destek vermesi mümkün değildir.

ERDOĞAN İLE TRUMP GÖRÜŞMESİ SON DERECE ÖNEMLİ

Bu operasyonda o bölgenin halkının yüzde 90'nından fazlası Arap kökenli. Arap unsurları kullanılmalı. Bu bölge DEAŞ'tan temizlendikten sonra bölge halkı 'Benim topraklarımı elimden alacaklar' diye endişe yaşamasın. Biz PYD/YPG unsurlarının yerine Özgür Suriye Ordusu'nu koyabiliriz. Arap unsurları da operasyona katılabilir. ABD'lilerin bunu yeniden değerlendirelim noktasında bir mutabakımız oldu. Muhtemelen büyük oranda Erdoğan-Trump görüşmesinde bu operasyon netleşecek. Ben çok önemli bir görüşme olacağını düşünüyorum. Bu görüşmenin hem Rakka, Münbiç, Suriye, Irak politikaları açısından son derece önemli ve değerli görüşme olacağını düşünüyorum.

KILIÇDAROĞLU'NA ASKERİ KARŞILAMADA BAĞLAYICI KARAR TEFTİŞ KURULU RAPORUDUR

Şu anda Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı. Hava Kuvvetleri kendi içinde bir inceleme yapmış. Ben de Teftiş Kurulu Başkanımızı bizzat görevlendirdim. Bununla ilgili inceleme yapıp bana raporu getir dedim. Hava Kuvvetleri komutanımızın değerlendirmesi kendi iç incelemesidir. Asıl karar bize bağlı Teftiş Kurulu'nun raporudur. Gelecek rapora göre biz de işlem yapacağız. Şu anda Hava Kuvvetleri'nin kendi iç incelemesi olabilir ama asıl bağlayıcı olan Teftiş Kurulumuzun getireceği rapordur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER