Cumhurbaşkanı diplomatik trafiğe giriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan gelecek ay yoğun bir diplomatik trafiğe giriyor. Erdoğan, önce Hindistan’a gidecek, 3 Mayıs’ta Putin ile 16-17 Mayıs’ta da Trump ile görüşecek. Ay sonunda ise NATO zirvesine katılacak.

Cumhurbaşkanı diplomatik trafiğe giriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mayıs ayında yoğun bir diplomasi trafiğine girecek. Dünya liderleri ile bir araya gelecek olan Erdoğan, bu kapsamda sırasıyla Hindistan, Rusya, Çin, ABD ve Brüksel'de temaslarda bulunacak.

ÇİN'DE 28 ÜLKE LİDERİYLE

 Tayyip Erdoğan, öncelikle 30 Nisan'da "Türkiye-Hindistan İş Forumu"na katılacak. Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk kez Hindistan'a gidecek Erdoğan'ın ziyareti kapsamında Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Ansari, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüşmesi bekleniyor. Görüşmelerde terörizmle mücadele, ekonomik ve ticari iş birliğinin artırılması, FETÖ'nün Hindistan'daki yapılanması, Hindistan'ın Nükleer Tedarikçiler Grubu (NSG) üyeliğine yönelik destek araması gibi konuların gündeme gelmesi öngörülüyor.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Mayıs'ta Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya gelecek. Görüşmede öncelikle Suriye ve de ekonomik ilişkiler masaya yatırılacak.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan 14-15 Mayıs'ta da Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenecek "Kuşak ve Yol" forumuna katılacak. Söz konusu zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Putin, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve Endonezya Devlet Başkanı Jokovi Widodo'nun da aralarında bulunduğu 28 ülke lideri katılacak.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin ziyaretinin hemen sonrasında 16-17 Mayıs tarihlerinde ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelecek. Trump, 16 Nisan halkoylaması sonrasında Erdoğan'ı arayarak tebrik etmiş, "Dostluğumuzu önemsiyorum, beraber yapacağımız birçok önemli iş var" ifadelerini kullanmıştı.

NATO İÇİN BRÜKSEL'E...

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüşmesinin ardından 25 Mayıs'ta Brüksel'de yeni NATO karargâhının açılışı dolaysıyla yapılacak liderler zirvesine katılacak. Zirve, göreve gelmeden önce NATO'ya "eskimiş" diyen ve ittifakın Avrupalı müttefiklerinin savunma harcamalarını artırmasını isteyen ABD Başkanı Donald Trump ile diğer liderlerin bir araya geleceği ilk uluslararası toplantı olma özelliğini de taşıyor.

ANA GÜNDEM MADDESİ SURİYE

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da, Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 Mayıs'ta Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geleceklerini açıkladı. Sputnik'e konuşan Dimitri Peskov, Putin ve Erdoğan'ın Suriye'deki gelişmeler üzerinde özellikle duracaklarını söyledi. İki lider en son 10 Mart'ta Moskova'da görüşmüştü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER