İstanbul’a YSK Son Noktayı koydu

Pazar günü Yapılan Mahalli İdareler ve Genel Seçimlerinin ardından İstanbul Ak Parti İl Başkanlığının İl Seçim kurulana yaptığı itiraz Büyükşehir Başkanlığı ve 7 İlçe de oyların yeniden sayılmasına ilişkin dilekçeye CHP’nin bu karara itirazının ardından sandıkların sayım işlemini durdurma kararına Yüksek Seçim Kurulu Son noktayı koydu.

İstanbul’a YSK Son Noktayı koydu

Ak Parti İl Başkanlığı Pazar günü İstanbul’da yapılan Mahalli idareler ve Genel Seçimlerinden  başta  Büyükşehir Başkanlığı ve 7 ilçede oyların yeniden sayılmasına itirazına il seçim kurulu  belirlenen  bölgede oyların yeniden sayılmasına karar verdikten sonra  CHP İstanbul İl Başkanlığının il Seçim kuruluna  başvuru yaparak  Şile, Bayrampaşa, Ataşehir, Ümraniye, Beykoz, Fatih ve Gaziosmanpaşa İlçe Seçim kurullarının aldığı sayım kararlarına itiraz etti. İl Seçim Kurulu da oyların yeniden sayılması işleminin durdurulmasına karar verdi.

YSK OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

İstanbul İl Seçim Kurulunun kararına Ak Parti Temsilcisi Recep Özel’in İstanbul seçim kurulunun kararına itiraz ederek YSK’ya itiraz başvurusunda bulundu. YSK Başkanı Sadi Güven YSK’yı Olağan üstü toplanmasına karar verdikten sonra YSK yönetimi gece saat 01: 00 sıralarında YSK Sadi Güven Başkanlığında Toplandı. Toplantı 1,5 saat sürdü. Toplantının ardından YSK’dan gece Saat 02: 25 sırasında yazılı açıklama yapıldı. YSK Başkanı Sadi Güven Başkanlığında ve imzalı açıklamasında  "CHP'nin, Şile, Bayrampaşa, Ataşehir, Ümraniye, Beykoz, Fatih ve Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurullarının tekrar sayım kararına itiraz ettiği, İstanbul İl Seçim Kurulu'nun itiraz üzerine seçim hukukunda olmayan bir tedbir kararı vererek, tüm sayım işlemlerini durdurduğu, başlanılan sayımın yarıda kesilemeyeceği, bütün çuvalların açıldığı ve oy pusulalarının açıkta olduğu, İstanbul İl Seçim Kurulu'nun esastan bir karar vermesi gerekirken tedir kararı vermesinin seçim hukukuna aykırı olduğu, bu nedenle İstanbul İl Seçim Kurulu'nun 2 Mart 2019 tarihli 2019/02/-99 sayılı kararının kaldırılmasının gerektiği" şeklindeki dilekçesine yer verildi.

YSK İL SEÇİM KURULUNUN KARARINI KALDIRDI

Yüksek Seçim kurulu YSK İstanbul il seçim kurulunu kararını YSK’nın olağanüstü toplanmasının ardından ilgili karara itirazı kabul ederek il seçim kurul ’unun kararını kaldırdı.  İstanbul’da 7 ilçede Durdurulan oyların yeniden sayımına  başlanması ile açıklama kararı şu şekilde"298 sayılı kanunun 118'inci maddesi gereğince İlçe Seçim Kurulu kararının uygulanması için kararın kesinleşmesi gerekmediğinden anılan maddede belirtilen kurala aykırı olarak verilen İstanbul İl Seçim Kurulu'nun kararının 1. maddesinin kaldırılmasına oy birliğiyle, İlçe Seçim Kurullarının yeniden sayım kararı ile sayıma başlanılmış ise sayımın sonuçlandırılması gerektiğine oy çokluğuyla, yeniden yapılan sayımla ortaya çıkan sonucun tüm siyasi pati ve bağımsız adaylar yönünden geçerli olması gerektiğine oy çokluğuyla, yeniden sayıma yönelik İlçe Seçim Kurulu kararının fiilen uygulanmasına başlanılmamış olması halinde İl Seçim Kurulunun 298 sayılı kanunun 112. maddesi uyarınca değerlendirme yapmak suretiyle sonucuna göre karar vermesi gerektiğine oy çokluğuyla karar verilmiştir."

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2019, 09:07

salih zengin

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin  dagci
Hüseyin dagci - 2 yıl Önce

Fok tv milleti birbirine dusuruyor

SIRADAKİ HABER

version="1.0" standalone="yes"?> <