Trump: Dünyanın yüzeyinden tamamen silinebilirdi?

17 yıldır süren Afganistan savaşı için ABD Başkanı Donald Trump şöyle dedi; Afganistan savaşını ‘bir haftada’ bitirebilecek silah gücüne sahibiz ve ‘Savaşı bir haftada bitirebilirdim .Ama 10 milyon kişiyi öldürmek istemiyorum.’ diye konuştu.

Trump: Dünyanın yüzeyinden tamamen silinebilirdi?

ABD Başkanı Donald Trump, Afganistan başkanı İmran Han’ı Beyaz Saray’daki evin de ağırladı. Afganistan da uzun zamandır süren savaş hakkında görüşmeler yaptılar.

Trump, "Afganistan'da savaşmıyoruz, orada polis gibiyiz. Polis olmak istemiyoruz. Eğer Afganistan'da savaşmak istesek bu savaşı bir haftada kazanırdık ama 10 milyon kişiyi öldürmek istemiyorum. Afganistan o durumda yeryüzünden silinirdi. Böyle bir savaş bir hafta 10 günde biterdi ancak bu yolu seçmek istemiyorum. Afganistan'la ilgili, savaşı kazanmakla ilgili planlarım var. Pakistan bize bu konuda yardımcı olacak. 19 yıldır bu ülkedeyiz, bu gerçekten komik bir durum. “dedi.

Taliban'la görüşmelerinin ışık dolu olduğu , bu görüşmelerin umut vaat ettiğini ve Pakistan'ın bu süreçte ABD'ye yardımcı olacağını ifade eden Trump, "Pakistan bu konuda çok şey yapacak, buna inanıyorum. Milyonlarca kişinin hayatını kurtaracaklar. Afganistan bağlamında başka ülkelerin sahip olmadığı bir güce sahipler." dedi.

Afgan Barış Süreci'ne ilişkin Çin, ABD, Rusya, Pakistan ve Taliban'ın 12 Temmuz'da Pekin'de katıldığı görüşmede, 8 maddelik geçici anlaşmaya varılmıştı. Katılımcılar, barış yapılması konusunda mutabık olduklarını ve nihai anlaşma için çalışmaları hızlandıracaklarını vurgulamıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 14:53

salih zengin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

version="1.0" standalone="yes"?> <