FETÖ'nün çöpçatan çiftine 22,5 yıl hapis istemi

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nesrin Gürsan ile Pasinler İbrahim Hakkı Devlet Hastanesi Başhekimi olan eşi Dr. Mehmet Şevki Gürsan hakkında, 'Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) silahlı terör örgütü yöneticiliği' suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Hazırlanan iddianamede, meslekten ihraç edilen çiftin FETÖ/PDY'nin katalog evlilik faaliyetlerini yürüttükleri vurgulandı.

FETÖ'nün çöpçatan çiftine  22,5 yıl hapis istemi

Çift hakkında, Erzurum 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'FETÖ/PDY silahlı terör örgütü yöneticiliği' suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Hazırlanan iddianamede ise Gürsan çiftinin, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in talimatıyla 5 Şubat 2014'ten itibaren Bank Asya'ya yüklü miktarda paralar yatırdığına vurgu yapıldı. Prof. Dr. Nesrin Gürsan'ın örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandığında değinilen iddianamede, Gürsan çiftinin örgüt için himmet ve bağış topladığı kaydedildi. Prof. Dr. Nesrin Gürsan'ın Atatürk Üniversitesi içerisinde örgütün kadın yapılamasında önemli bir yerinin olduğu belirtilen iddianamede, Dr. Mehmet Şevki Gürsan'ın ise 17/25 Aralık sürecinden sonra örgüte müzahir Şifa Hastanesi'nin doktor ihtiyacını karşılamak amacıyla faaliyetlerde bulunduğu aktarıldı.

''Katolog evlilik faaliyeti ''
İddianamede, Nesrin-Mehmet Şevki Gürsan çiftinin katalog evlilik olarak bilinen örgüt içi evlilik faaliyeletini yürüttükleri ifade edildi. Çiftin 'evlendirme mesulü' olarak değerlendirildiği anlatılan iddianamede, bunun da sanıkların örgüt içerisinde yönetici statüsünde olduklarını ortaya koyduğuna dikkat çekildi.Erzurum 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalarına başlanan sanık Gürsan çifti, suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme heyeti, Dr. Mehmet Şevki Gürsan'ın adli kontrol kararı ile tahliyesini kararlaştırdı. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER