15 Temmuz Şehitler Abidesi

Anadolu yakasına inşa edilen 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin detaylarını mimarı anlattı: 3 kemerde 249 şehidin adı olacak. Anıtın etrafındaki kademelerde Kuran okunabilecek

15 Temmuz Şehitler Abidesi

FETÖ'cü hainlere direnişin sembolü olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu yakasına inşa edilen 15 Temmuz Şehitler Abidesi'nin şifrelerini, anıtın mimarı Hilmi Şenalp SABAH'a anlattı. 15 Temmuz darbe girişiminin 1. Yıldönümünde açılışı yapılacak anıtın mimarı Şenalp, abidenin eşkenar beşgen bir plana oturan ve yine beşgen şeklinde üretilen bir geometriye sahip bir kubbe olduğunu söyledi. Kubbenin taşıyıcısı olan çelik yapının üzerine 5 santimetre kalındığında Kefken taşı uygulanacağını belirten Şenalp, kubbe açıklığının 11 metre, yüksekliği 9.5 metre olduğunu kaydetti.

249 ŞEHİDİN İSMİ YAZILACAK

Kubbenin 5 köşesinde 5 kemer bulunduğunu belirten Şenalp, "Kemerlerden ikisi giriş ve çıkış için birer kapı mahiyetindedir. Diğer 3 kemer, içlerinde 249 şehit isimlerinin yazılı olduğu kitabeler şeklinde kullanılmıştır" dedi.

SARSILMAZ ÇATI

Kubbenin bütünlüğüyle kainatı ve sonsuzluğu sembolize ettiğini belirten Şenalp, "Kubbe, şehit olanların aslında ölüler olmayıp sonsuz bir hayata mazhar olduğunu ifade etmektedir. Kubbeyi teşkil eden geometrik kollar milletin böylesine bir teşebbüs karşısında ortaya koyduğu birlik, beraberlik ve kenetlenmeye atıftır. Bu tevhid ve kenetlenme sayesindedir ki milletimizin ve devletimizin bekasını temin edecek çok güçlü ve sarsılmaz bir çatı oluşmuştur" dedi.

24 SAAT SALA OKUNACAK

Kubbenin çevrelediği kademeli mekanın merkezinde Türk-İslam sanatlarının öğelerinden biri olan mukarnasın bir havuz şeklinde kullanıldığını belirten Şenalp, "Bu merkez, zamanın, canlı olan her şeyin ve tüm olayların tek bir yere, bir merkeze aktığının ifadesidir. Ziyaretçiler bu merkezin etrafındaki kademelerde oturup gece gündüz her an okunacak salayı dinleyip, şehit isimlerini okuyabilecek, dileyenler Kuran okuyup dua edebilecek" dedi.

AÇILIŞINI ERDOĞAN YAPACAK

Ankara Büyükşehir Belediyesi de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin karşısında bir abide yapmak için çalışma başlattı. Her iki Şehitler Abidesi de 15 Temmuz darbe girişiminin 1. yıldönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılacak.

Kaynak:takvim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER