Ercan Uysalar hakkında

Kadın örgütleri, Mardin kayyumu tarafından KENT A.Ş.'ye müdür olarak atanan ve iş başvurunda bulunan kadını tacize maruz bıraktığı ve fuhuşa zorladığı anların ses kaydıyla gündeme gelen polis memuru Ercan Uysalar hakkında “Cinsel Taciz ve Görevi Kötüye Kullanma” yönünde suç duyurusunda bulundu.

Ercan Uysalar hakkında

İnsan Hakları Derneği Eş Başkanı Eren Keskin, HDP Milletvekili Ebru Günay, Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Figen Altındağ, HDP Mardin İl Örgütü,  Şahmaran Kadın Platformu, Rosa Kadın Derneği, TJA ve bir çok kadının katılımıyla, Mardin kayyumu tarafından KENT A.Ş.'ye müdür olarak atanan ve iş başvurunda bulunan kadını tacizi ettiği iddiasıyla gündeme gelen polis memuru Ercan Uysalar hakkında  suç duyurusunda bulunuldu.

Mardin Adliyesi’nde bir araya gelen kadınlar suç duyuru öncesi ortak basın açıklaması yapıtı. Açıklamayı okuyan Avukat Jiyan Abdüssemedoğlu,    Ercan Uysaler’in bulunduğu makamın gücünü kullanarak, aynı şirketin kadın çalışanına daha iyi bir görev vaadi ile alenen tacizde bulunarak  fuhuş yapmaya telkin ettiğini belirtti. Abdüssemedoğlu,   ses kayıtlarına yansıyan konuşmaların olayın oldukça çetrefilli ve çok kapsamlı kirli bir örgütlenme olduğunu ve başka bir çok kadın çalışanında bu tür muameleye maruz kaldığına işaret etti.

“Kadına Dönük Bir Kırım Ve Sömürü Ortay Çıkmıştır”

Abdüssemedoğlu,  son beş yıldır uygulamaya konulan özel savaş politikaların sonucunda 97 belediyeye atanan kayyumlarla birlikte kapatılan kadın kurumları ve KHK’lerle işten atılan kadınların kamusal alanın dışına atılarak bir nevi tecride maruz bırakıldığını belirterek, “Yeni yarattıkları gasp sistemini de kadına ve bedenine yönelik bir sömürü aracına dönüştürmüşlerdir. Tüm bu politikalarla sadece halkın iradesi ve değerleri gasp edilip saldırıya uğramakla kalmamış aynı zamanda Kürt halkının tüm kültürel değerlerine saldırı ve kadına dönük bir kırım ve sömürü ortay açıkmıştır” dedi.

Türkiye’nin imzacı olduğu Avrupa Konseyi’nin İstanbul Sözleşmesini hatırlatan Abdüssemedoğlu,    “Kadına yönelik her türlü şiddetin kavuşturulması, soruşturulması ve yargılanması konusunda kesin hükme sahiptir. Bahse konu ses kaydını alan kadın arkadaşımız büyük bir cesaretle uğradığı cinsel saldırıyı ifşa etmiş, bireysel olarak suç duyurunda bulunmuş ve soruşturma başlatılmasını sağlamıştır. Ancak Polis memuru Uysaler ve yandaşları tarafından tehditle geri çektirilmiştir. Tüm kadın örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin kadın meclisleri olarak kadın yoldaşımızın baskı ve tehditle geri çektirilmesinin ve kültürel kıyımın; kadına yönelik her gün artan şiddeti besleyen bu gaspçı sistemin karşısında durmak ve mücadelemizi  büyütmek için burada Mardin Adliyesinde suç duyurunda bulunduk. Kadın  arkadaşımızın hukuken ve psikolojik olarak yanındayız ve davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Ercan Uysaler yargı önüne çıkana ve uyguladığı şiddetin cezasını alana kadar davanın peşini bırakmayacağız” dedi.

.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 23:20

salih zengin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER