Sağlık Sen'den sağlık çalışanlarına şiddete 'mahrumiyet' önerisi

Memur-Sen ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş hükümetten doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların 6 ay sosyal güvenlik haklarından mahrum bırakılıp ücretleri kendi ceplerinden verilmesini talep etti. Başkan Memiş,"2013-2017 yılları arasında 60 bin şiddet vakası var. Şiddet uygulayalara tutuklu yargılama konusu kanunlaştı ama uygulanmıyor. Bu kişiler 6 ay sosyal güvenlikten faydalanmayıp ücretini kendi cebinden versin" dedi.

Sağlık Sen'den sağlık çalışanlarına şiddete 'mahrumiyet' önerisi

Memur-Sen Genel Başkanı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Adapazarı'nda düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Genel Başkan Memiş, sendika yönetimi ve çok sayıda sağlık personeli sendika üyesinin katıldığı toplantıda hükümetten önümüzdeki süreçte sağlık alanında atılmasını talep ettikleri adımları sıraladı.
Doktor ve diğer sağlık personeline şiddet konusunda yapılan düzenlemenin mecliste kanun haline geldiğini ancak uygulanmadığına dikkat çeken Genel Başkan Memiş, şiddet uygulayan kişilerin 6 ay sosyal güvenlik haklarından mahrum bırakılıp ücreti kendi cebinden vermesini istediklerini kaydederek şöyle dedi: "Bakanlık verilerine 2013-2017 yılları arasında kayıt altına alınan şiddet vakası 60 bin, bakın azımsanmayacak bir rakam. Bunun 18 bini fiziksel, kayıt altına alınmayanları saymadığımız zaman. Geri kalan 42 bini ise sözel şiddet. Araştırmalarda sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalma riskinin, gardiyanlar ve polisler dahil diğer sektörlerde çalışanlardan 4 ile 16 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Sağlık çalışanları olarak yaptığımız araştırmada meslek hayatında 11 veya daha fazla fiziksel piskolojik şiddete uğrama oranı sağlık çalışanları arasında yüzde 30 seviyesinde olduğunu tespit ettik. Güvenlik tedbirlerin arttırılması ve hukuki desteğin sağlanmasının yanında, rahmetli Dr. Ersin Arslan'ın katledilmesinden sonra mecliste kurulan araştırma komisyonunda önerimiz doğrultuusunda şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması gibi önemli bir düzenleme mecliste kanun haline geldi kabul edildi ancak görüyoruz ki şu anda tutuklu yargılama gerçekleşmiyor. Yine sendika olarak bizim önerdiğimiz şiddet uygulayanların 6 ay boyunca sosyal güvenlik haklarından faydalanmaması sağlık giderlerini kendi cebinden ödemesi gibi bir talebimiz var." dedi.
'SAGLIKTA GELİŞMİŞ ÜLKE STANDARTLARINI YAKALADIK'
Genel Başkan Memiş sağlıkta 16 yılda iş yükünün 3 kat, istihdamın ise 1 kat arttığını ifade ederek, "16 yılda iş yükü en az 3 kat arttı, ancak istihdam edilen sağlık çalışanı sayısıu malesef 1 kat arttı. Sağlık hizmetleri konusunda gelişmiş ülke standartlarını yakalamış durumdayız ancak OECD ülkeleri ile kıyasladığımızda, ülkemizde 100 bin kişiye düşen hekim sayısı 183 iken, OECD ortalamalarında 330'dur. 100 bin kişiye düşen hemşire sayısı ülkemizde 273 iken OECD ortalaması 890'dır. Kişi başı müracat ortalaması ülkemizde 8.6'lardayken bu oran OECD ülkelerinde 6.8'dir, yani OECD ortalamasındaki ülkelerin yarısı kadar hekim sayımız, 3'te 1'i kadar sağlık sayımızla daha yoğun bir sağlık hizmeti vermekle karşı kaşrıyayız." dedi.
'SAĞLIK PERSONELİ SAYISINDA AÇIK VAR'
Ülkede sağlık personeli konusunda ciddi açık varken istihdamın yetersiz olduğunu kaydeden Genel Başkan Memiş, "Ülkemizde sağlık alanında KPSS sınavına giren aday sayısına baktığımız zaman toplamda 659 bin sağlık çalışanı KPSS sınavı ile memur olmak istiyor. Bunun 154 bini hemşire bölümü mezunudur. Yani ülkemizde şu anda sağlık personeli noktasında ciddi açık varken, istihdam sorunu varken bu anlamda sağlık çalışanı alım sayılarının yetersiz olması nedeniyle sağlık çalışanlarımız insan üstü bir emek sarf ederek sağlık hizmetlerini yürütmekle karşı karşıyalar. İstihdam politiakalrı konusunda yeni politikalar mutlaka geliştirilmeli sağlık çalışan sayısı arttırılmalı hemşire açığı, hekim açığı, sağlık çalışanı açığı bir an önce giderilmek şartıyla hem sağlık hizmetlerinin nitelikli verilmesi hem de sağlık çalışanlarının iş yükünün azaltılması noktasında adımlar bir an önce atılmalı" diye konuştu.

 

Nazan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER