Vali Taşbilek'ten Şiran Fen Lisesi İnşaatındaki Çökme Olayını İnceleme

Vali Kamuran Taşbilek, yapımı devam Şiran Fen Lisesi İnşaatında 03.02.2019 tarihinde meydana gelen çökme olayını yerinde inceledi.

Vali Taşbilek'ten Şiran Fen Lisesi İnşaatındaki Çökme Olayını İnceleme

Vali Kamuran Taşbilek, yapımı devam Şiran Fen Lisesi İnşaatında 03.02.2019 tarihinde meydana gelen çökme olayını yerinde inceledi. Beraberinde Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Halil İbrahim Zeybek, Şiran Kaymakamı Osman Oğuz Ekşi, Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, AFAD Müdürü Mesut Bayrak, Gümüşhane Üniversitesi İnşaat ve Jeoloji Bölümü öğretim görevlileri ve ilgili kurum müdürleri incelemelerde bulundu. Vali, “Meydana gelen bu olayda hiç bir can kaybı yaşanmaması sevindirici lakin bu aşamada artık neler yapabiliriz, bir daha böyle olaylar yaşamamak için ne gibi önlem ve tedbirler alırız ona bakacağız.” Diyerek yetkilerle görüşme gerçekleştirdi.

13.280.000 TL bedelli Şiran Fen Lisesi İnşaatı 2015 yılı yatırım programına alınarak; 16 derslikli okul binası, 200 öğrenci kapasiteli öğrenci pansiyonu ve spor salonu ile birlikte 15.01.2015 tarihinde ihale edilmiştir. İhale Etken Gayrimenkul İnş. San. Ltd. Şti. üzerinde kalmıştır. Fiziki gerçekleşme %95 oranında tamamlanmıştır.
03.02.2019 tarihinde çevre istinat duvarlarının bazı bölümlerinde çökme, devrilme ve kapalı spor salonu çatısında çökme meydana gelmiştir. Olay günü ilk aşamada can ve mal güvenliğine yönelik olarak olay yerinde Vali talimatları çerçevesinde gerekli olan bütün önlemler alınmıştır. Olayın oluş şekliyle ve sebebiyle ilgili olarak; Valilik Makamının talimatlarıyla Gümüşhane Üniversitesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü teknik elemanlarından müteşekkil teknik inceleme ve araştırma komisyonu kurulmuş, Vali Yardımcısı başkanlığında da idari araştırma başlatılmıştır. Düzenlenen raporlar doğrultusunda gerekli işlemler yapılacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER