Trabzon'da 4 Bin Yıllık Eser Bulundu

Trabzon'da kentsel dönüşüm çerçevesinde 4 bin yıllık olduğu düşünülen bir dehliz bulundu. Bu buluşun Trabzon'un en azından 2500 yılına kadar ki tarihine ışık tutabilir.

Trabzon'da 4 Bin Yıllık Eser Bulundu
banner182

Trabzon Ortahisar Pazarkapı Mahallesinde yapılan kazı çalışmalarında bulunun eserin dehliz olduğu ortaya çıktı. Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Coşkun Erüz Kaynak: "Yıkımdan 4 bin yıllık şehrin kalıntıları ortaya çıkıyor" dedi.

Sözlerini sürdüren Erüz; ""Trabzon geçmişte Anadolu’nun önemli bir ticaret kentiydi. Bunun getirdiği bir avantaj olarakta kentte büyük bir kale, antik çağdan kalan bir liman ve 3 kademeden oluşan Aşağı Hisar, Ortahisar ve Yukarıhisar bulunuyordu. Kentin Yukarı ve Ortahisar’ı yaşamaya devam ederken sahilde bulunan Aşağıhisar bölgesi aslında kentin kalbinin attığı, ticaretin olduğu yüzlerce yıl içerisinde sürekli değişime uğrayan ve değiştikçe bir önceki tarihi dönemi toprak altında biriktirerek bugüne taşıyan bir bölgeydi” dedi. Kaynak: Yıkımdan 4 bin yıllık şehrin kalıntıları ortaya çıkıyor" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2017, 15:38

Muhammet Elbir

Editör

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner188

banner187

banner189