Savaştan çıkmış gibiyiz." diyerek isyan etti.

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde, 2015 yılında meydana gelen heyelanda çöken ve hasar gören binalar aynı şekilde duruyor. Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Yavuz Konum "En azından yıkık dökük binalar temizlenmeli. Burada bir çok hırsızlık ve yağmalama oluyor. Mahallemiz ölü şehiri andırıyor. Savaştan çıkmış gibiyiz." diyerek isyan etti.

Savaştan çıkmış gibiyiz." diyerek isyan etti.
banner237

İlçeye bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde 16 Temmuz 2015 tarihinde yaklaşık 400 bin metrekarelik alanda etkili olan heyelanda, 86 binada yaşayan 376 kişi tahliye edildi. Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün inşaat firmasına yaptırdığı Ereğli-Devrek yolundaki genişletme çalışmaları nedeniyle meydana geldiği iddia edilen heyelanın ardından tahliye edilen ailelerin 1 yıllık kiraları ödendi. Ardından ise kira yardımı kesildi. Daha önce heyelanzedelere yapılması planlanan kalıcı konutlar yapılmayınca evleri sağlam olan, maddi durumu yetersiz bazı aileler hırsızlık ve yağma olaylarının da önüne geçemeyince evlerine geri döndü. Heyelanın meydana geldiği tarihten beri aynı şekilde duran mahalledeki binaların bazılarının yıkıldığı, bazılarının yan yattığı, bazılarının da duvarlarında çatlaklar oluştuğu görüldü. Havadan görüntülenen heyelan bölgesinin ilk günkü gibi durduğu ve sanki savaştan harap olmuş bir mahalleyi andırıyor.

HEYELANZEDELER DERNEK KURARAK HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTI

Heyelanda evlerini kaybeden mahalleli Devrek Heyelanzedeler Derneği'ni kurdu. Dernek, Ereğli-Devrek yolundaki genişletme çalışmaları yapan firmadan şikayetçi oldu. Devrek Asliye Ceza Mahkemesi'nde inşaat firması yetkilisi Engin Koca hakkında, 'genel güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması' suçundan dava açıldı. Mahkemede, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) ile Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)’nden verilen bilirkişi raporlarında toprak kaymasının şirketin yol yapım çalışması öncesinde önleyici tedbirler almamasından kaynaklı olduğu belirtilmişti. Yaklaşık 3 yıl süren davanın karar duruşması geçen Çarşamba gerçekleşti. Mahkeme, heyelana yol yapım çalışmasını yürüten şirketin neden olduğuna karar vererek şirket yetkilisi Engin Koca'yı 8 ay 10 gün hapis cezasına çarptırdı. Sanığın 65 yaşının üstünde olması ve hapis cezasının süresi dikkate alınarak cezası, 10 bin

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 13:15

Nazan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER